Kolejna umowa Polska-USA ws. budowy elektrowni jądrowej. Mosbacher: Wracamy do biznesu

W poniedziałek 19 października w trakcie 5. szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinie podczas wirtualnej uroczystości zawarto porozumienie między Polską i USA w zakresie współpracy przy energii jądrowej.
„Międzyrządowe porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej i sektora energetyki jądrowej na potrzeby cywilne w Polsce” zawarli w imieniu państw sekretarz USA ds. energii Dan Brouillette oraz sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Współpraca USA i Polski przy budowie elektrowni jądrowej
To już kolejna podobna umowa między Polską a USA, jedną podpisano wcześniej w trakcie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Spotkał się wówczas z prezydentem Donaldem Trumpem.
Na stronach ambasady USA w Polsce zacytowano Georgette Mosbacher, ambasadorkę Stanów Zjednoczonych nad Wisłą. Jak oceniła dyplomatka:
– Dzisiejsze porozumienie to pod kilkoma względami kamień milowy: nie tylko umacnia relacje polsko-amerykańskie, ale jest dla reszty świata zapowiedzią, że Ameryka dzięki swej zaawansowanej technologii wraca do biznesu nuklearnego. Energia nuklearna nigdy jeszcze nie była równie bezpieczna, równie dostępna cenowo i tak łatwo dostosowywalna. Jesteśmy gotowi pomagać naszym partnerom w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnej trosce o czystość środowiska.
Elektrownia jądrowa w Polsce? Możliwe terminy
Na razie brak jest jednak szczegółów ze strony Polski i USA. W ciągu najbliższych 18 miesięcy obydwa państwa mają przygotować raport dotyczący prac przygotowawczych i projektowych (opracują je Amerykanie), oszacowany ma być koszt programu i sposób jego sfinansowania.
Według polskiego programu energetyki jądrowej (niedawno zaktualizowanego) w Polsce ma powstać sześć bloków jądrowych o mocy od 6 do 9 GW, a pierwszy z nich miałby ruszyć w 2033 roku.